Badanie efektów przedsięwzięcia z zakresu szkoleń

Doświadczony szef rozumie na czym polega zyskowność realizowanych inwestycji. Obecnie bardzo często menedżerowie zajmujących się personelem są wytypowani do sporządzenia szczegółowej oceny, dodatkowo wskazującej łatwe do policzenia wskaźniki zamierzonych celów rozwoju personelu.
Z przeprowadzanej diagnozy projektu szkoleniowego wypływa wiele postulatów usprawnień na przyszłość.  Pracownicy uczestniczący w szkoleniu mogą zbadać, jak duże zrobili „progresy kompetencyjne”. Ich szefowie pozyskują wiedzę na temat kierunku podnoszenia kwalifikacji przez podwładnych. Trenerzy pozyskują wiedzę, jakie tematy mogą przygotować dokładniej w czasie kolejnego takiego szkolenia. Inspirację do sporządzenia poniższych rad skopiowałem z takiej strony:
HR i Szkolenia
Zebrane opinie uczestników, raporty a także praktyczne efekty z organizowanych wcześniej treningów, bywają niezłą podstawą do dalszych, coraz ciekawszych szkoleń lub też przedsięwzięć doradczych. Wzmacniają też wiedzę osób zajmujących się szkoleniami w działach personalnych.
Diagnoza szkolenia musi przynieść odpowiedź na kilka dylematów określonych pytaniami:
– jak bardzo zakładane wyniki szkolenia są osiągnięte?
– jak bardzo udało się zrealizować zamierzony przyrost operacyjnych umiejętności u szkolonych pracowników?
– w jakim stopniu przerobiony na szkoleniu obszar tekatyczny oraz wiedza stały się odpowiedzią na oczekiwania szkolonych osób?
– dlaczego nabyta kompetencja jest inkoporowana i wnoszona do konkretnego zadania?
– czy cykl szkoleniowy jest opłacalny?
Te informacje opisują, w jaki sposób zaowocowały przygotowane zadania, użyte podczas warsztatów. Na skutego tego szkoleniowiec powinien uzyskać wiedzę, jak ważne są: zaprojektowane badania potrzeb rozwojowych, określenie zakresu tematycznego sesji szkoleniowych, określenie  efektów projektów szkoleniowych, logistyka treningów w zakresie materiałów dydaktycznych.
W drugim z tego cyklu rozdziale mojego poradnika zobrazuję typowe aktywności po projekcie szkoleniowym.
Tyle przywódczych wniosków.
Opracowanie:Olgierd Żabski
Twórca tego komentarza jest absolwentem wydziału matematyki Uniwersytetu Rzeszowskiego i studiów podyplomowych z obszaru  gospodarki morskiej. Posiada tytuł Eksperta Przywództwa Osobistego CUP. Kieruje agencją treningową w Sandomierzu.  Od piętnastu lat organizuje treningi i projektuje badania dotyczące kreatywności w sektorze „handej i sprzedaż”.

O NASZYM BLOGU:
Badania płac i benefitów
Awansowanie menedżerów
Strategia HR w handlowej organizacji
Wieloaspektowe zarządzanie kadrami
Programy karier kadry rezerwowej
Struktura organizacyjna
Assessment Center

Comments are closed.