Organizowanie gier decyzyjnych oraz symulacji szkoleniowych jest dość czasochłonne. Szkoleniowiec musi posiadać ściśle określone kompetencje pozwalające na angażowanie w zadania uczestników szkolenia. Tego typu kompetencje to: pomaganie innym walczyć z złymi doświadczeniami z przeszłości, leadership, motywowanie za pomocą odpowiednich zadań i działania coachingowe.
Kontakt z coachem to bezpośrednie spotkanie dwóch pracowników. Wiarygodna osoba odgrywa rolę coacha oraz pomaga drugiej osobie w definiowaniu zamierzeń. Własnie to jest powód, iż coaching jest najlepszą techniką podczas gier menedżerskich oraz symulacji opisujących działanie firmy. Istnieje całe mnóstwo dowodów przemawiających za tym, żeby użyć działanie coachingowe w trakcie gier menedżerskich oraz symulacji opisujących działanie firmy. Przypomniało mi się o nich, kiedy wszedłem na ten serwis internetowy:
Korporacyjne Symulacje Menedżerskie – Analiza Rynku
Rezultaty stosowania kontaktu z coachem w trakcie gier menedżerskich i symulacji opisujących działanie firmy zwykle są następujące:
– wytworzenie satysfakcji osób uczestniczących w szkoleniu,
– poprawianie głębszych więzi z uczestnikami szkoleń,
– możliwość otwarcia nowego projektu gospodarczego,
– zdefiniowanie celu zawodowego przez uczestników,
– lepsza świadomość własnych wartości,
– wybranie innej ścieżki awansu w firmie,
– nabywanie kwalifikacji menedżerskich i zarządzania firmą jako większą całością,
– uzyskanie równowagi między działalnością interpersonalną oraz w wykonywanym zawodzie.
Trzy dni temu prowadziłem sesję szkoleniową dla menedżerów w Krynicy w pensjonacie Harnaś. Wówczas wykorzystałem coaching podczas gier dla menedżerów i symulacji opisujących działanie firmy. Osoby biorące udział okazali się wyjątkowo ciekawi fabuły gier, jakie przygotowałem. Potem opisaliśmy takie ogólne zasady:
– osoba menedżera bywa kluczowa w przedsiębiorstwie,
– zarządzanie zespołem potrzebuje od szefa specjalnych kompetencji,
– kultura organizacyjna przedsiębiorstw w odmiennych obszarach gospodarki jest podobna.
W kolejnym wpisie na tym blogu zobrazuję metodą siedmiu M. Zwykle ją wykorzystuję, gdy projektuję symulacje szkoleniowe.
Jarosław Miłoń
Redaktor tego wpisu jest absolwentem kierunku informatyki Uniwersytetu Rzeszowskiego i studiów podyplomowych z tematyki komunikacji społecznej. Posiada certyfikat Doradcy Planowania Strategicznego MER. Prowadzi firmę szkoleniową w Kielcach. Od dwóch lat organizuje treningi i opracowuje gry odnoszące się do obsługi klienta w sektorze „handej i sprzedaż”.
NAJWAŻNIEJSZE TEMATY BLOGA:
Symulacje Interersonalne
Warsztaty handlowe
Gry tworzone na miarę
Mentoring
Gry produkcyjne
Planowanie strategiczne
Warsztaty zamknięte
Narzędzia Instrukcje dla coachów