W niniejszym wpisie postanowiłem opisać , jak istotne są reguły współpracy osób wchodzących w skład zespołu. Dostępna w książkach treść w zakresie norm osób wchodzących w skład grupy bierze się głównie z prowadzonych przez naukowców projektów badawczych nad różnego rodzaju grupami, np. oddziałami wojskowymi. Wyniki tego typu projektów badawczych są wyjątkowo ciekawe.
W innych wpisach zobrazowałem kolejne kroki tworzenia grupy. Nakreśliłem, jak sformalizowane zostają regulaminy opisujące sposób funkcjonowania w zespole. Z mojego doświadczenia wynika, że zostają one zapisane jako fagmenty procedur postępowania w pracy. John Blair w swojej świetnej książce z tego tematy opisał, że te zjawiska powstają jako naturalny objaw jednomyślności między pierwotnymi uczestnikami zbiorowości na temat: sposoby osiągania celów, procesy, dążenia. Więcej czytelnik może znaleźć w tym miejscu: Udane Wyjazdy
Reguły w zbiorowości możemy poukładać w kategorie, pochodzące z odrębnych aspektów istnienia zespołu, są to:
Praca – reguły wynikają z metod pracy oraz pokazują dobre, ale ulotne obyczaje – czy robić w pracy przerwy, ile godzin pracować w ciągu dnia, czy ważny jest wysiłek czy efekty, itp.
Zachowania międzyludzkie – istnieją normy, które dają odpór konfliktom w ramach: delegowania spraw bieżących, pomagania sobie nawzajem, nagradzania za pozytywne wyniki pracy oraz innych aspektów pracy zespołowej, które mogą być przyczyną przyszłych konfliktów.
Wygląd zewnętrzny i sposób komunikowania się – osoby tworzące zespół zwykle są podobni do siebie, zwykle tworzą podobny sposób komunikowania: slang lub terminy metodyczne, powiązane z pracą biznesową.
Niektórzy ludzie należący do grupy, którzy mają pewną cechę charakterystyczną – znacznie gwałtowniejszy wpływ na sposób kształtowania reguł, aniżeli pozostali. Od mniej wpływowych członków zespołu i od nowoprzyjętych rekrutów grupa zawsze oczekuje zaakceptowania wyżej opisanych norm.
W kolejnym moim artykule przedstawię kwestie oddziałujące na tworzenie się typów aktorów zespołowych.
Na tą chwilę to tyle menedżerskich myśli.
Redakcja: Jan Kowal
I DODATKOWO JAK ZWYKLE TROCHĘ NIETYPOWYCH INFORMACJI DOTYCZĄCYCH WYJAZDÓW INCENTIVE Z POPRZEDNIEGO OKRESU:
– Najpopularniejsza forma ćwiczeń : gry miejsce
– Najlepiej ocenione w testach po warsztacie zadania – komentarze uczestników: gry topograficzno – poszukiwawcze
– Średnia liczebność grupy szkoleniowej: osiemdziesiąt pracowników.
– Najlepsze dla zamawiającego dni tygodnia na gry: sobota.
– Najchetniej zamawiana destynacja: Trójmiasto
ŹRÓDŁO: Training Projects
Funkcjonujemy jako grupa szkoleniowców z doświadczeniem menedżerskim ale równolegle certyfikacjami związanymi z survivalem, co pozwala nam na oferowanie programów w formie plenerowej, łącząc budowanie postaw pracowniczych i zabawę o sportowym charakterze. Nasi animatorzy to jednocześnie znani himalaiści i polarnicy i nieprzeciętne osobowości.
Nasze scenariuszowe wyjazdy integracyjne i interaktywne szkolenia team building są cenione przez setki organizacji z wszystkich branż.