Doświadczeni specjaliści z branży szkoleniowej dla menedżerów podkreślają, iż określanie celów szkoleniowych to pierwszy aspekt do tego aby zacząć szczegółowe negocjacje dotyczące zakresu wiadomości, jakie posiadają pracownicy, posiadanych zdolności i możliwości wykonywania zadań oraz nastawienia do pracy, jakie potrzebują menedżerowie. Chciałbym również podkreślić, że przedsiębiorca wysyłający personel na szkolenie jest w stanie w tenże sposób wpływać na zakresy tematyczne, które są prezentowane w czasie sesji szkoleniowych. Mechanizm został opisany tutaj: Oceny Pracownicze
Stosując szerokie diagnozy oczekiwań szkoleniowych zrealizujemy dla firmy i dla uczestników szkoleń kilka celów.
Cel 1 – rozpoznamy sytuację wyłonionej do szkoleń zbiorowości pracowników – jak bardzo pracownicy się lubią, jaka panuje tutaj kultura współdziałania, itd.
Po drugie, poznamy umiejętności, jakie nabyła grupa w obrębie oferty szkoleniowej i jej obszarów tematycznych. Takie działanie pozwoli trenerom dopasować poziom zajęć dydaktycznych podczas szkolenia do wymagań klienta. Najlepiej przeczytajmy zrealizowane wcześniej programy projektów rozwojowych dla tej grupy.
Gdy dojdziemy do wniosku, aby badać oczekiwania rozwojowe, poznamy realne trudności z życia zawodowego potencjalnych uczestników szkolenia – by właśnie te kwestie rozbijać na czynniki pierwsze na szkoleniu. Takie działanie osobom biorącym udział w szkoleniu daje możliwość wynieść z zajęć precyzyjne, nierzadko przygotowane do użycia i do zaprezentowania zarządowi metody pracy, nie niepraktyczne wskazówki.
Kolejny cel – określimy dokładnie potrzeby osób biorących udział w szkoleniu – mam tu na myśli odniesienie się do kwestii istotnych dla przedsiębiorcy, ale także kwestii ważnych dla pracowników.
Moi znajomi pracownicy działów kadr są przekonani, że im lepiej zorganizują wraz z osobą prowadzącą szkolenia badanie dążeń szkoleniowych, tym łatwiej będzie można ocenić rezultaty szkolenia.
Na tą chwilę to tyle przywódczych myśli.
Autor:Filipi Husarz
Redaktor tego komentarza jest absolwentem wydziału psychologii Uniwersytetu w Toruniu i studiów podyplomowych z tematyki prowadzenia szkoleń. Posiada tytuł Mistrza Zmiany i Innowacji KBI. Pracuje w Kołobrzegu. Od dziewiętnastu lat organizuje treningi i opracowuje gry dotykające tematyki efektywności osobistej w sektorze „motoryzacyja”.
CZYTAJ TAKŻE O:
Badania wynagrodzeń
Zwolnienia w biznesie
Strategia human resources w międzynarodowej organizacji
Nowoczesne kierowanie ludźmi
Projekty doradcze i wdrożeniowe w HR
Testy psychologiczne
Development Center