Elementarne pojęcia w zakresie pobudzania do pracy

Wielu ludzi konstruuje systemy motywacyjne w różnych przedsiębiorstwach. Jednakże większość z nich nie potrafi dobrze zrozumieć, co w gruncie rzeczy motywuje członków zespołów pracowniczych. W niniejszym artykule przedstawię elementarne zagadnienia na ten temat.
Motywacja pracowników oznacza działania wzbudzające dobrą energię w człowieku, zachowające ten stan oraz regulujące aktywnością człowieka. Da się wyróżnić motywację zewnętrzną, do której można zaliczyć: naganę dla pracownika, premie, diagnozowanie zachowań i wpływ przełożonych. W książkach z zarządzania znajdziemy dodatkowo motywację wewnętrzną, do niej wliczamy: piramidę Maslowa, obawy, pasje, chęć znaczących osiągnięć, dążenia na przyszłość i materialne rezultaty. O tym moższe poszukać tu:  Ankiety Oczekiwań Rozwojowych
Najbardziej znane pojęcia:
Potrzeba to inaczej pragnienia pojawiające się w wyniku odczuwanych stanów lub innych sytuacji, uosabiające się w aktywnym wyrażaniu woli do przeprowadzenia danego procesu motorycznego zmierzającego do określonego efektu.
Rozpoznawanie motywów codziennego działania definiuje się jako stopień uświadomienia sobie oraz możliwość zwerbalizowania motywów własnego postępowania. Możemy zdiagnozować motywacje istotne dla człowieka, wyznaczające kolejność określonych procesów życiowych, ich elementy składowe i rezultat.
Poziom motywów : efektywność działania, ma wpływ bezwładność motywów racjonalnych i psychofizycznych. U wielu osób te niematerialne mogą dominować. Ustalono, iż na efektywność działania wpływa znak odczuwanych wrażeń: pozytywne poprawiają skuteczność procesów życiowych, ujemne znowu je zmniejszają. Również treść emocji ma wyjątkowy wpływ, dla przykładu wrażenie przygnębienia nie oddziałuje mobilizująco na podejmowaną aktywność. Istotna bywa też intensywność uczucia. Stan braku pobudzenia psychofizycznego albo zbyt duże aktywizowanie nie zwiększją efektywności aktywności życiowej. Co więcej, zbyt wysokie aktywizowanie emocjonalne zwykle przyczynia się do zapaści somatycznych.
Tyle haerowych inspiracji.
Autor:Gwidon Lichwa
Autor tej notki  jest absolwentem wydziału socjologii Uniwersytetu Rzeszowskiego i studiów podyplomowych z tematyki  mediacji  rodzinnych. Posiada licencję Instruktora Odnowy Beavioralnej LMF. Pracuje w Kielcach.  Od trzynastu sezonów uczy i pisze gry dotykające tematyki innowacyjnego myślenia w branży „farmaceutyka”.

NAJWAŻNIEJSZE TEMATY  BLOGA:
Audyty wynagrodzeń
Rekrutacja  w przedsiębiorstwach
Polityka human resources w nowoczesnej firmie
Wieloaspektowe zarządzanie personelem
Projekty doradcze i wdrożeniowe w HR
Wynagrodzenia i polityka płacowa
Systemy rekrutacyjne

Comments are closed.