Kroki na drodze uczenia się osób po studiach

Można powiedzieć, że większość projektów edukacyjnych, cykli szkoleniowych oraz ogólnie definiowana edukacja szkolna skupia się na doświadczeniach wyniesionych z dzieciństwa, zachowaniach, umiejętnościach oraz predyspozycjach. Zwykle mamy świadomość, że dostrzegamy wyłącznie dominujący punkt każdego szkolenia, a wszystkie dodatkowe pozostawione bywają wyłącznie uczącemu się.
W ostatnim wpisie opisałem wieloetapowy sposób zdobycia kwalifikacji (przedstawionych szerzej aniżeli tylko nowy zbiór danych). Ażeby on zaistniał, konieczne bywa rozpoczęcie przyswajania wiadomości, będącego zaraz po przekazaniu teorii np. w formie wykładu. Zasadą, która ma funkcję dodatkową w czasie jego realizacji, jest technika 3 „a”, opisana dzięki znaczeniu takich określeń: wiadomości teoretyczne, kompetencje praktyczne, działanie. Więcej tu:
Profesjonalne Gry Szkoleniowe 
Pierwszym elementem sprawnego uczenia się bywa sięgnięcie do najważniejszych dążeń studentów. Oni chcą chcieć się otworzyć na nową wiedzę. Opisywany etap określany jest jako consciousness.

Kolejnym etapem bywa dopasowanie agendy procesu dydaktycznego do potrzeb odbiorców procesu edukacyjnego. Nie zdażyło mi się prowadzić kilka razy w taki sam sposób tego samego projektu szkoleniowego. Jeśli prowadzę szkolenie z motywowania podwładnych ludzi będących personelem w domu wczasowym, opracowuję zadania pasujące do tego typu klientów. Kiedy szkolę personel koncernu elektronicznego – wówczas realizuję case study z branży telekomunikacyjnej. Podane przykłady to z pozoru identyczny temat, w rzeczywistości należy wszystkie szkolenia dopasować do zapotrzebowania konkretnej organizacji. Ten poziom to „abilities”.

Na koniec etap „work” – oznacza to wykorzystanie na co dzień reguł postępowania. Często osoby biorące udział w szkoleniu kończą proces edukacji, gubią notatki i w ich życiu wszystko pozostaje bez zmian. Nauczyciel jednak nie może kończyć procesu uczenia się po zakończeniu zajęć. Pozostaje odpowiedzialny za użycie nowych zasad teoretycznych w praktyce organizacyjnej.
Karol Turski
Autor tej notatki  jest absolwentem kierunku nauk o ziemii Uniwersytetu Opolskiego i studiów podyplomowych z zakresu  literaturoznastwa. Posiada tytuł Doradcy Przywództwa Osobistego KMK. Zawodowo realizuje się w Gliwicach.  Od pięciu lat koordynuje warsztaty i tworzy gry dotykające tematyki rozwoju pracowniczego w sektorze „meble i wyposażenie wnętrz”.

TEMATY BOGA:
Gry Negocjacyjne
Warsztaty dla firm
Gry korporacyjne
Lider i menedżer
Gry produkcyjne
Zarządzanie zmianami
Kursy trenerskie
Licencje dla instruktorów

Comments are closed.