Procedury w pomiarze kwalifikacji

Identyfikacja lub wykonanie miar kwalifikacji oznacza zdefiniowanie najważniejszych wymagań dla danego rodzaju miejsca pracy, jakie powinny być dotrzymane w zakresie znaczącej większości zadań w miejscu pracy i odpowiednich narzędzi wykonywania zadań.
Najważniejszą z procedur oceny szeroko pojętych cech pracownika została amerykańska procedura zwana: Duties Skills Identification Technique. Jako następny krok po użyciu przez dział zarządzania zasobami ludzkimi  takiej procedury jest możliwe skonstruować albo znacznie polepszyć model kompetencji. Przeczytaj charakterystykę wspomnianej procedury: Badania Satysfakcji
David McPower z Kanady zapoczątkował wspomnianą procedurę, która właściwie ułatwia uzyskać stan odpowiedni do ustalenia kompetencji niewymiernych, niezbyt policzalnych, a w ich wyniku szczególnie menedżerowie mają wysokie lub niezłe wyniki. Metoda ta opiera się na systematyzacji i analizie informacji uzyskanych podczas procesu który specjaliści nazywają eksperymentem behawioralnym.
Polega on na wysłaniu zestawu zapytań pracownikom, których wyniki działania w ramach swojego stanowiska były w zeszłych latach wyjątkowo wysokie i do naśladowania. Stawiane kwestie dotyczą procesów na miejscu w firmie i odczuć w jaki sposób uzyskali akurat tak dobre rezultaty.
Po uzyskaniu wymaganych danych od uczestników biorących udział w obserwacyjnym badaniu zachowawczym, dane mają być przekazane do bardzo szczegółowych analiz statystycznych. Procedura ta jest zbudowana na pewnej ilości wniosków, jednak wykazuje w praktycznym wykorzystaniu niewielkie wady.
Na początku trzeba zaznaczyć, że wnioski nie muszą być użyte na użytek określania układu wymaganych kwalifikacji w innych przypadkach, dlatego że w całości bazują na nieobiektywnych doświadczeniach pracowników. Kolejna sprawa, metoda ma w swoich założeniach, by menedżerowie posiadali niezbędne kwalifikacje oraz wsparcie techniczne z powodu opisów statystycznych. W końcu – wybitni zatrudnieni w firmie są zmuszeni zaplanować czas na wywiad, co pociąga straty w wyniku niewykonywania swoich pracy w tym czasie.
Tyle naszych inspiracji.
Autor:Waldemar Zwierzyniecki
Redaktor tego komentarza jest absolwentem wydziału farmakologii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie i studiów podyplomowych z dziedziny  windykacji należności. Posiada certyfikat Eksperta Zmiany i Innowacji JLV. Kieruje agencją treningową w Tychach.  Od trzynastu sezonów szkoli i tworzy badania odnoszące się do kreatywności w sektorze „rekrutacja i doradztwo personalne”.

TEMATY BOGA:
Badania motywacji
Ocena 360 menedżerów
Polityka HR w zdywersyfikowanej jednostce biznesowej
Wieloaspektowe kierowanie ludźmi
Programy karier kadry rezerwowej
Awanse i Kariera
Systemy rekrutacyjne

Comments are closed.