Projektowanie gier i symulacji w wybranych projektach szkoleniowych

Naprawdę sporo w zakresie sesji szkoleniowych prowadzonych przy pomocy gier dowiedziałem się od Petera Brawna, który szybko stał się światowej klasy doradcą biznesowym dla biznesu. Wyczerpujące wskazówki na temat wykorzystania tego rodzaju technik szkoleniowych możesz odszukać na wybranych stronach internetowych, dla przykładu: Autorskie Gry Szkoleniowe  Dla Trenerów
Jakie można wyróżnić typy sesji szkoleniowych, w ramach których warto zorganizować gry i symulacje kierownicze?
Można wyróżnić  główne rodzaje kursów dla menedżerów.
Projekty szkoleniowe typu „open” są kierowane do większości pracowników firm. Są oparte o zapisy z wyboru i każdy chętny wybiera sobie temat szkolenia. Jego pracodawca dość często zwraca mu koszty projektu szkoleniowego.
Kolejny typ – kursy zamknięte – zapoczątkowane są badaniem potrzeb zainteresowanej instytucji i zorganizowane wyłącznie do jej pracowników. Te projekty szkoleniowe mogą być organizowane trojako:
dział HR w przedsiębiorstwie rozpoczyna analizę luki szkoleniowej i przeprowadza projekt szkoleniowy,
organizacja zainteresowana szkoleniem opracowuje diagnozę oraz poszukuje doświadczonych trenerów, którzy posiadają wiedzę w tym zakresie,
dział kadr zleca przygotowanie analizy i zorganizowanie sesji szkoleniowej instytucji szkoleniowo-doradczej.
Mariola Dąbrowska oraz Piotr Nowak w  najnowszej książce opisują różnice pomiędzy wykorzystaniem symulacji w projekcie szkoleniowym przeprowadzanym w trybie nazywanym „close” i typu „open”.
W szkoleniu o charakterze otwartym nie planuje się diagnozy potrzeb szkoleniowych, ale diagnozę marketingową, mającą z założenia oszacować rozmiar zainteresowania na dany typ projektu szkoleniowego.
Gry w projekcie dedykowanym tylko dla jednego przedsiębiorstwa używane są na życzenie firmy, która zamawia sesję szkoleniową.
Więcej szukaj w moich pozostałych wpisach
Juliusz Kalicki
Twórca tej notatki  jest absolwentem kierunku historii Uniwersytetu Rzeszowskiego i studiów podyplomowych z obszaru  logistyki. Posiada certyfikat Konsultanta Zmiany Osobistej BHI. Pracuje w Tarnowkich Górach.  Od szesnastu sezonów koordynuje warsztaty i tworzy badania odnoszące się do kooperacji konglomeratowych w sektorze „budownictwo”.

TAGI:
Symulacje Integracyjne
Warsztaty menedżerskie
Gry edukacyjne
Zarządzanie
Zarządzanie dla brygadzistów
Planowanie strategiczne
Firmy szkoleniowe
Poradniki  dla asesorów AC/DC

Comments are closed.