Przygotowałem i zrealizowałem cykl szkoleń, w którym osoby na szkoleniu nie znali własnych wymagań edukacyjnych. Myśleli, iż jadą na wyjazd integracyjny na świeżym powietrzu. Okazali się być chętni na gry integracyjne oraz dużo radości z przygotowanych im zadań. Gdy dojechali do sali szkoleniowej, wydało się, że sesje będą w tradycyjnej formie. Inspirację do napisania poniższych spostrzeżeń skopiowałem z takiej strony:
Badania Opinii Pracowników
W tym szkoleniu wzięli udział między innymi tacy uczestnicy:
Krystian – uczestniczył w projektach doradczych i szkoleniowych, ma umiejętność podejmowania trudnych decyzji, ma 4 dzieci. Zamierza poszerzać dotychczasowe kompetencje w obszarze informatyki, nie cierpi gier menedżerskich.
Elżbieta – właśnie została studentką 4 semestrze socjologii i komunikacji medialnej, uwielbia auto-stop po krajach Europy i barokową muzykę, pragnie uczyć się wszystkiego z obszaru psychologii rozwojowej i kognitywnej, jej zainteresowania to jazda na rowerze. Kocha zadania outdorowe w czasie projektu szkoleniowego.
Bartek – szef dużego działu w firmie, mieszka w Krakowie, studiuje w Katowicach, ma 35 lat. Lubi sportowe wozy oraz gry komputerowe. Chce uczyć się teorii z zakresu zarządzania personelem i komunikacji społecznej.
Marek – ma 52 lata, ostatnio rozwiódł się, uwielbia filmy dokumentalne z czasów wojny, konie oraz wycieczki po okolicy. W przyszłym roku jedzie na długą wyprawę w góry. Zamierza mieć swoje miejsce. gry menedżerskie to dla niego nuda.
Uczestnicy szkolenia są dość od siebie odmienni – a ja nie uwzględniłem ich różnorodności i odmiennych preferowanych firm nauki. Do tego nie zrobiłem diagnozy potrzeb szkoleniowych. W rezultacie opisani pracownicy biorący udział w szkoleniu byli niezadowoleni. W kolejnym wpisie na blogu przedstawię sprawdzone metody diagnozy dążeń szkoleniowych.
To tyle naszych przemyśleń.
Opracowanie:Lesław Piskorz
Redaktor tego postu jest absolwentem kierunku administracji Uniwersytetu Białostockiego i studiów podyplomowych z obszaru coachingu. Posiada licencję Doradcy Zmiany i Innowacji KJC. Pracuje w Żyrardowie. Od szesnastu lat uczy i rozwija gry dotyczące rekrutacji i selekcji kandydatów w sektorze „rekrutacja i doradztwo personalne”.
CZYTAJ TAKŻE O:
Badania płac i benefitów
Awansowanie w organizacjach
Strategia HR w nowoczesnej jednostce biznesowej
Innowacyjne zarządzanie ludźmi
Skuteczny mentoring
Awanse i Kariera
Systemy kadrowo płacowe