Teoretyczne uwarunkowania szkolenia osób pracujących

W następnych artykułach na moim blogu opiszę warunki uczenia się osób po 30 roku życia. W projekcie składającym się z przekazywania wiedzy w szerszym podejściu można wskazać cztery kluczowe fazy, definiujące teorie naukowe nie tylko jako pozyskane  ustrukturyzowane dane, ale również możliwość ich użycia w praktyce oraz nabyte normy zachowań. To podejście wymyślił George Brown w 1978 roku oraz interesująco przedstawił ją w niewielkiej monografii, dostępnej tu: Ekonomiczne Gry Biznesowe Dla Firm
Pierwszy krok w procesie uczenia innych w opisanym wyżej określa się jako nieświadomą nieumiejętność w posługiwaniu się wiedzą, która wskazuje na posiadanie wiedzy na podstawie dwóch elementów:  adept danej dziedziny wiedzy nic nie nauczył się dotychczas w danym zakresie i nie jest świadomy tej luki w braku wiedzy.
Drugim elementem w procesie edukacji bywa często uświadomiona postawa niekompetencyjna. W czasie jego występowania uczeń zdaje sobie sprawę z pustych obszarów w ramach posiadanych umiejętności, ale nadal nie ma odpowiednio dużo danych o świecie, aby wspomniane wyżej puste obszary uzupełnić.
Następny krok do doskonałości definiowany jest jako „świadoma postawa kompetencyjna”. Adept danej dziedziny wiedzy dał radę pozyskać już wstępną umiejętność działania, jednak żeby zastosować ją w typowej sytuacji musi być przygotowany na pracę dbając o konieczną motywację. Ten  krok do doskonałości nie zawsze zakończony jest pozytywnym rezultatem. W tym miejscu nie ma znaczenia już czynność szkolenia, ale ważna jest aktywność w zakresie indywidualnego przyswajania wiedzy.
Następnym krokiem do doskonałości, który jest możliwy do przejścia, jeśli uczący się jest zafascynowany nową umiejętnością, jest „nieograniczona postawa kompetencyjna”. Wykształcona postawa kompetencyjna jest już systemem nawyków, nastawienia do różnych spraw i zachowań.
Warto stwierdzić, że dużo studiów podyplomowych, sesji szkoleniowych oraz ogólnie rozumiana edukacja szkolna skupia się na metodach uczenia się ucznia. W związku z tym w kolejnym blogu zaprezentuję strategie pozyskiwania informacji przez homo sapiens. Dobrze je wykorzystać, jeśli symulacje biznesowe mają być w programie szkolenia.
Edward Kowal
Twórca tego felietonu jest absolwentem kierunku biologii Uniwersytetu Łódzkiego i studiów podyplomowych z tematyki  inżnierii przemysłowej. Posiada licencję Konsultanta Zmiany i Innowacji FXO. Prowadzi firmę szkoleniową w Kłodzku.  Od dziesięciu sezonów szkoli i tworzy gry odnoszące się do logistyki i transportu w branży „reklamy”.

O TYM PISZEMY:
Symulacje Negocjacyjne
Warsztaty interpersonalne
Gry e-learning
Przywództwo
Lean games
Planowanie strategiczne
Eventy firmowe
Narzędzia Instrukcje dla instruktorów

Comments are closed.