W ramach szkoleń spotykam mnóstwo osób zatrudnionych w dużych koncernach i małych spółkach, którzy niejednokrotnie pracują w efektywnych zespołach. Cztery tygodnie temu przygotowałem też kompleksowy program rozwoju dla specjalistów z dużej firmy produkcyjnej. Poznałem tam dość sporo ciekawych spostrzeżeń działania działu w firmie.
W tym blogu przedstawię cechy efektywnego działu w firmie, które da się przeczytać w książkach na ten temat i które rejestruję od uczestników na spotkaniach menedżerskich. Mierników bywa dość dużo, dlatego opiszę tylko ich część – pięć tych rzadziej znanych wśród menedżerów. Dużo na ten temat można znaleźć na tym portalu: Szkolenie Integracyjne
1. Podejmowanie decyzji
Znaczną część decyzji niweluje się osiągając consensus. Wtedy uczestnicy dyskusji są co do zasady zgodni oraz chcą zastosować się do wprowadzenia w życie podjętej opcji decyzyjnej. Jednakże widzimy nieraz też pewien – wielu decydentów, którzy nie identyfikują się z opinią zbiorowości decydującej o przyszłości, ma tendencję do nie wypowiadania wewnętrznego zastrzeżenia co do przyjętej alternatywy, przez co wcześniejszy zgodny wybór zasłania realny problem braku wzajemnego zrozumienia.
2. Krytyka
W efektywnym dziale pracowniczym udzielanie informacji zwrotnej jest częstsze, bywa naprawdę szczere i odbywa się względnie nieskrępowanie. Mimo to w Polskiej kulturze zwykle bezcelowo dochodzi dość łatwo do niezbyt eleganckich przytyków. Dobrze wyrażona ocena jest w optymalnym modelu rzecz jasna obiektywnie potrzebna, jednak jej przeznaczeniem bywa zniwelowanie kłopotów postawionych przed zbiorowością ludzką i uniemożliwiających wykonanie pracy.
3. Przekazywanie innym indywidualnych uczuć
Ludzie dość luźno okazują ich odczucia oraz przemyślenia na temat problemu oraz działania zespołu. Zwykle nie dochodzi do „podchodów” oraz „ukrytych planów”. Krótko mówiąc – jasna i jednoznaczna rozmowa o opiniach i problemach.
4. Wskazywanie obowiązków
Jeśli zbiorowość działu firmy przystępuje do działania, przydzielanie obowiązków przeprowadza się bez ograniczeń i jest przyjmowany pozytywnie. Optymalny podział celów do realizacji dla poszczególnych ludzi w efektywnymm zespole.
5. Normy zachowań zespołu
Zespół funkcjonuje dość sprawnie. Najważniejszy bywa poziom zaangażowania – o normach i wartościach w następnym tekscie.
To tyle przywódczych myśli.
Autor: Tomasz Falenty
I DODATKOWO JAK ZWYKLE GARŚĆ INTERESUJĄCYCH INFORMACJI ODNOŚNIE INTEGRACJI Z POPRZEDNIEGO OKRESU:
– Najczęściej kupowana forma zajęć : gra kryminalna
– Najwyżej wycenione w ankietach po wyjeździe aktywności – komentarze uczestników: spotkania i aktywności wyprawowe ze znanym podróżnikiem
– Typowa wielkość grupy szkoleniowej: dwadzieścia uczestników.
– Najlepsze dla zamawiającego dni tygodnia na spotkanie: końcówka tygodnia.
– Najchetniej preferowana destynacja: Dolny Śląsk
ŹRÓDŁO: Training Projects
Realizujemy survivalowe szkolenia team building i długo niezapomniane wyjazdy integracyjne dla przedsiębiorstw i organizacji.