Zarządzanie zasobem czasu to aktualnie częsty obszar zagadnień w projektach szkoleniowych dla menedżerów. W poprzednim tygodniu prowadziłem projekty szkoleniowe z tego obszaru kompetencji menedżerskich. Pracownicy różnych firm dali mi niezwykle dużo inspiracji, aby napisać ten tekst.
W ubiegłych miesiącach liczba przedsięwzięć i związanych z nimi czynności kierowników działów znacznie się zróżnicowała. Ludzie chcą być efektywni, jednakże zarządzanie ich aktywnością jest dość skomplikowane. W tym miejscu przedstawiam dane zgromadzone przez naukowców w projekcie „gospodarowanie rozkładem dnia menedżerów”. Dość dużo informacji znalazłem tu:
Warsztaty Zarządzanie
Wyniki projektów badawczych z zakresu gospodarowania czasem i ustalania priorytetów przez dyrektorów oddziałów międzynarodowych przedsiębiorstw są jak opisałem poniżej:
1. Mniej niż 10% menedżerów nie uskarża się na niewystarczający czas pracy.
2. Inni kierownicy potrzebują od godziny do kilku godzin czasu dodatkowego.
3. 65% osób na stanowiskach kierowniczych narzeka na stały brak czasu.
4. Długość dnia zaangażowania badanych kierowników i dyrektorów oddziałów wynosi od 8,5 do 13 godzin.
5. Nadwyraz rozbity na małe części jest dzień aktywności. Powoduje to większą zachorowalność na depresje oraz dekoncentrację menedżera.
6. Dyrektorzy oddziałów firm realizują od 50 do 240 zupełnie odmiennych czynów prostych w trakcie dnia na przykład wydawanie poleceń, spotkania i zebrania z partnerami biznesowymi, spotkania z udziałowcami, pisanie rozporządzeń, telefony, korespondencja, wizyty i tym podobne.
7. Średnio kierownicy realizują trzudzieści procent zamierzonych zadań.
8. Udział patrzenia na sprawy z lotu ptaka w czasie pracy dyrektora oddziału lub kluczowych działów w firmie to od 15 do 20 proc.
9. Na pracę zespołową (m.in. spotkania, imprezy okolicznościowe, sesje szkoleniowe, doradztwo, strategiczne decyzje i tym podobne) menedżerowie przeznaczają od 30 do 40 procent zasobów czasowych, niewielki procent zaś na podnoszenie własnych umiejętności z zarządzania i patrzenie na firmę z lotu ptaka.
10. Straty czasu dyrektorów wynoszą 5-35% dnia pracy.
W osobnym wpisie zaprezentuję podobne rodzaje projektów szkoleniowych dla kadry zarządzającej.
WIĘCEJ
Tutaj mówimy o:
– analizy zaangażowania pracowników w różnych korporacjach
– kwestionariuszy psychologiczne
– zajęcia edukacyjne z efektywności osobistego
– szkolenia integracyjnych
– zarządzanie ludźmi
Nieustannie zapraszamy do wielokrotnych spotkań na naszej stronie.